Menu

Sapere aude incipe

A capite ad calcem

Kto był pierwszym wynalazcą destylacji ropy

ulakrzyprzy

Zdaję sobie sprawę, że publikując poniższą informację, spotkam się ze sprzeciwem, może i z gniewem niektórych mieszkańców Podkarpacia.
W wydawnictwie Almanach i leksykon żydostwa polskiego, Tom II podwójny, Lwów 1938, znajduje się artykuł dr. Mariana Rosenberga pt. Żyd - pierwszym wynalazcą destylacji ropy. Autor pisze w nim, że zasługa wynalezienia sposobu destylacji ropy przypada w udziale  A. Schreinerowi z Drohobycza, który w r. 1853 przeprowadza szczęśliwie pierwsze próby destylacji. Uzyskaną naftę sprzedaje we Lwowie w aptece Mikolascha:
"Prowizor tej apteki Ignacy Łukasiewicz, poznaje od razu doniosłość wynalazku Schreinera, skupuje ropę i buduje odpowiedniejszy kocioł do celów destylacji i już w r. 1855 oświetla naftą Powszechny Szpital we Lwowie. Łukasiewicz, ulepszywszy wynalazek Schreinera, poświęca się w zupełności nowemu przemysłowi".

Jak wiemy sukces ma wielu ojców, dlatego należy wspomnieć o drugim asystencie pracującym w aptece Mikolascha, i trzecim z pretendentów do tronu odkrywcy, Janie Zehu. Dla wielu badaczy to on jest pierwszym wynalazcą destylacji ropy naftowej.

almanach

© Sapere aude incipe
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci