Menu

Sapere aude incipe

A capite ad calcem

Emanacja, coś co promieniuje

ulakrzyprzy

W Lusławicach u Pendereckiego, jak co roku festiwal muzyki Emanacje. Dzisiaj wybrałem się na koncert w wykonaniu Calgary Youth Orchestra. W programie zarówno Mozart, Haydn, Chopin, Bartok, Beethoven, jak i utwory z zakresu jazzu i swingu. Taka składanka jest atrakcyjna, ale trudno się przy niej skupić i smakować poszczególne frazy muzyki. Jak zwykle imprezy towarzyszące nie były gorsze od samego koncertu. W Rzepienniku Strzyżewskim trwa gruntowny remont cmentarza żydowskiego, nie przypuszczałem, że zostaną podniesione macewy! Niedawno zachwycałem się cmentarzem w Korczynie, a tu pod nosem takie cudo. Nie mniejsze jak drewniana zabudowa Zakliczyna, szczególnie domy z przyściennymi słupami podtrzymującymi ciężar więźby dachowej. Na cmentarz katolicki i wojskowy z czasów I wojny światowej wracam często, bo tam ładnie i ciekawie. Taki piękny dzień, szkoda że już minął.

 

ZAKLICZYN

 

Prawda cię wyzwoli

ulakrzyprzy

W szczebrzeszyńskiej synagodze kupiłem dzienniki Zygmunta Klukowskiego Zamojszczyzna 1918-1959. Postać autora była mi doskonale znana, toteż ochoczo przystąpiłem do lektury. Zacząłem nietypowo, bo od środka książki - Rok 1942 i 1943. Dr Z. Klukowski opisał okupacyjną rzeczywistość szczerze i do bólu. Jeżeli ktokolwiek chciałby zarzucić mu pisanie nieprawdy niech pamięta, że był oficerem Wojska Polskiego, Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Oto kilka cytatów z jego dziennika z czasów wojny:

- "Okropnie szerzy się u nas pijaństwo. Staje się ono prawdziwą plagą".

- "Na miasto wyległy wszystkie szumowiny, zjechało się sporo furmanek ze wsi i wszystko to niemal cały dzień stało w oczekiwaniu, kiedy będzie można przystąpić do rabunku" [dotyczy likwidacji getta w Szczebrzeszynie].

- "W ogóle ludność polska nie zachowywała się poprawnie. Niektórzy brali czynny udział w tropieniu i wynajdowaniu Żydów".

- "W ostatnich dniach na naszym terenie było wiele napadów rabunkowych. Są to skutki demoralizacji w szeregach byłych żołnierzy, którzy [...] nie mając nad sobą dyscypliny wojskowej, tą drogą szukają środków do życia."

Rzeczywistość okupacyjna przedstawiona przez lekarza, dyrektora szczebrzeszyńskiego szpitala przeraża. Jednak nikt, kto się historią II wojny światowej interesuje, nie może tej książki pominąć.

klukowski1

 

 

Dziwny jest ten świat

ulakrzyprzy

Na rynku w Muszynie "stoi" Dąb Wolności. Informuje o tym tablica umieszczona na sporym głazie piaskowca. Sęk w tym, że dębu nie ma. Próbowałem go odnaleźć - bezskutecznie. Może nasionko dopiero kiełkuje?

dab2

Kiedy zabraknie pieniędzy

ulakrzyprzy

Jest w Chełmie budynek nietypowy, taki mr hyde and dr jekyll wśród kamienic. Powstał w latach 1926-27 jako siedziba urzędów magistrackich. Zaplanowany był na kształt litery L i składał się z dwóch skrzydeł. Niestety trudności z wykończeniem obiektu zmusiły Radę Miejską do przekazania jednego skrzydła w ręce prywatne w formie dzierżawy. Zamiast planowanego teatru powstało kino. A efekt tej przedwojennej decyzji widoczny jest do dzisiaj. Idąc ulicą Lubelską podziwiamy czarne i białe oblicze tej monumentalnej budowli.

chelm

Takie trochę dziwne muzeum

ulakrzyprzy

Wyjazd po wnuka był okazją do zwiedzenia Brzozowa, Starej Wsi, Korczyny i Krosna. Po przyjeździe do Brzozowa pierwsze kroki skierowałem w stronę Muzeum Regionalnego im. Adama Fastnachta, które mieści się w budynku ratusza. Z autopsji przekonałem się, że nie jest dobrym pomysłem lokowanie muzeum w budynku urzędu miasta. Po pierwsze jest ono otwarte w godzinach pracy ratusza, po wtóre zawsze jest wymuskane tak, że trąci sztucznością. Młoda przewodniczka była tak przejęta swoją rolą (bardzo sympatyczna), że nie śmiałem zadawać jej trudnych pytań w rodzaju: Dlaczego nie ma żadnej informacji o patronie muzeum? Nie oznacza to jednak, że nie wyszedłem z muzeum usatysfakcjonowany. Przypadek zadecydował o tym, że zwiedziłem piwniczkę z małą ekspozycją judaików - szkoda, że nie została opisana, nie przedstawiono sylwetki darczyńcy. Album Ilustracje do rodowodu Żydów brzozowskich wynagrodził wszystko. Dla niego warto było przyjechać do Brzozowa.

brzozow1

© Sapere aude incipe
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci